Сингапур – страната, в която редът е здраве

Кацайки в Сингапур, първото, което ме впечатли, беше усещането за ред и чистота. Нямаше случайно разпилени боклуци, нито хаотично движение, а хората изглеждаха организирани, сякаш следваха невидим код на поведение. Това не е просто културна особеност – зад всичко стои система от строги закони, които превръщат града-държава в едно от най-подредените и здравословни места за живот.
Докато в повечето държави колите са ежедневие, в Сингапур те са привилегия. Правителството нарочно ограничава броя на автомобилите чрез невероятно високи такси. Шофьорските курсове и регистрацията могат да струват над 100 000 щатски долара, а за да притежаваш кола, трябва да купиш специален сертификат (COE), който сам по себе си може да надхвърли 50 000 долара. Целта? По-малко трафик, по-малко замърсяване и по-здравословен начин на живот. Това, заедно с високите данъци върху горивата и екологичните такси, държи броя на колите под контрол и свежда замърсяването на въздуха до минимум. Повечето хора избират метрото – бързо, чисто и невероятно ефективно, където всичко работи по график с точност до секундата.
Докато разхождах улиците на този ултрамодерен град, забелязах още една малка, но значима особеност – липсата на дъвки. Продажбата им е напълно забранена от 1992 г., а дъвченето на публични места може да донесе сериозни глоби. Оказа се, че причината за този строг закон е съвсем прагматична – преди въвеждането му, дъвките са били основна причина за замърсяването на улиците и за повреди в метрото, когато хора ги лепели по вратите. Сингапур решава проблема радикално – просто забранява напълно този дребен, но досаден навик.
Но може би най-изненадващото откритие за мен беше храната. Знаех, че Сингапур е кулинарен рай, но не предполагах, че тук дори Кока-колата е по-здравословна. Кока-кола, която се продава тук, има по-малко захар, отколкото същият продукт в САЩ или Европа. Освен това има забрана за реклама на напитки с високо съдържание на захар, за да не бъдат насърчавани нездравословни навици. Рекламите на сладки напитки са ограничени, а в заведенията често ще видиш по-здравословни алтернативи, които струват по-малко от нездравословните храни. Оказа се, че това е само една от многото причини, поради които сингапурците живеят дълго – средната продължителност на живота тук е една от най-високите в света – средно 84,5 години.
Разходките в града бяха истинско удоволствие. Хората не само че се придвижваха предимно пеша, но и изглеждаха в отлична физическа форма. Вечер парковете се пълнеха с бегачи, а по пешеходните алеи можеше да видиш цели семейства, които избират разходката пред градския транспорт. Дори уличната храна тук беше здравословна – стриктно контролирана, с прецизно подбрани съставки и щателни проверки за хигиена.
Може би Сингапур не е място за онези, които обичат хаоса и импулсивните решения, но за мен беше впечатляващо да видя общество, което функционира с такава точност. Всичко беше подредено с ясна цел – животът да бъде по-дълъг, по-здравословен и по-лесен. И макар някои правила да изглеждат крайни, не можех да отрека, че резултатите са впечатляващи.